کتاب های گروه علوم دامی

تغذیه ارگانیک طیور

طیورتالیف: ربرت بلایر، ترجمه: دکتر ابوالقاسم گلیان-مهندس عبدا... اکبریان-مهندس محمدجواد آگاه-مهندس اردشیر شیخ احمدی، تاریخ نشر: پاییز1390
حدود دو قرن است كه انسان صنعتي با سرعت فزاينده‌اي از زندگي با طبيعت در حال فاصله گرفتن است. نظام توليد فرآورده‌های كشاورزي و دامي بصورت فشرده و معمولاً تك‌محصولي در هر منطقه از جهان گسترش يافته است. به همين جهت استفاده از سموم دفع آفات، قارچ‌كش‌ها، كودهاي شيميايي نیتروژنه، فسفر و غيره و همچنين كاربرد داروهاي صنعتي، هورمون‌ها، واكسن‌ها و غيره براي پرورش صنعتي دام‌ها، پيوسته در حال افزايش مي‌باشد. از طرف ديگر اصلاح نباتات و اصلاح دام‌هاي صنعتي در يك قرن اخير به‌نحوي انجام شده است كه توليد فرآورده‌های كشاورزي و دامي را بصورت عمودي يعني به‌ازاي هر واحد، به‌شدت افزايش داده است.

گیاهان دارویی در تغذیه حیوانات

گیاه داروتالیف: توبیاس استاینر، ترجمه: دکتر ابوالقاسم گلیان-مهندس عبدالله اکبریان-مهندس حسن صالحی، تاریخ نشر: پاییز1390

طی دهه‌های اخیر، گیاهان دارویی به‌خاطر دارا بودن ويژگي‌هاي خاص، به عنوان جایگزینی برای مواد محرک رشد آنتی‌بیوتیکی در تغذیه دام، توجه بسیاری را به خود جلب کرده‌ است. در سال‌هاى اخير استفاده از آنتى‌بيوتيك‌ها در تغذیه دام، به دليل ایجاد مقاومت باكتریایی محدود شده است. بالا رفتن اطلاعات عمومي درباره افزایش مقاومت آنتي‌بيوتيكي در باكتری‌ها و همچنین قوانین سخت‌گیرانه اتحاديه اروپا، صنعت دام‌پروری را به یافتن موادی جایگزین جهت كنترل عوامل بیماری‌زا ملزم كرده است. در بين اين مواد جايگزين،‌ گياهان معطر و دارویي، عصاره‌ها و اسانس‌های گیاهی ممكن است جايگاه برتري داشته باشند. گياهان، ترکیبات ثانویه‌ای از قبيل اسانس‌های گیاهی تولید می‌‌کنند كه می‌توان آن را استخراج و تغلیظ کرد. این ترکیبات ممكن است فعاليت‌ ضدميكروبى علیه گونه‌های مختلفی از ميكروارگانيسم‌ها شامل باكترى‌ها، تك‌ياخته‌ها، قارچ‌ها و ويروس‌ها داشته باشند. تمامي اين نوع رستني‌ها گیاهان دارویی ناميده مي‌شود.

باروری و مامایی در اسب

اسبتالیف: جی. سی. دبلیو. اینگلند، ترجمه: دکتر امیر هوشنگ فلاح‌راد-دکتر مسعود طالب‌خان گروسی-دکتر نیسا فرزانه، تاریخ نشر: پاییز1390
در سومین ویرایش این کتاب، مجدداً به تیتر اولیه بازگشت کرده‌ایم که "باروری و مامایی در اسب" بوده است. این کتاب ابتدا در 16 سال پیش با الهامات استاد فقید اینجانب "دکتر دبلیو آلن" منتشر شد. این کتاب به عبارتی کتاب دکتر آلن است و من سعی نموده‌ام که نظرات وی را در یک مجلّد به روز حفظ کرده و در آن اطلاعات مفید بالینی به صورت خلاصه در یک چهارچوب سهل‌الوصول ارائه می‌گردد. در این ویرایش تمامی متن کتاب مورد تجدید نظر قرار گرفته است. توجه ویژه‌ای به اندوکراینولوژی و کنترل اگزوژن تولید مثل نر و ماده، علت‌شناسی، تشخیص و درمان عملی انواع مختلف اندومتریت، ارزیابی و درمان بیماریهای نریان معطوف گردیده است. از آقای جان نیوکامب، دکتر پای کاک و پروفسور راب لانستد بخاطر بحث و جدل لفظی که عقاید بالینی من و به طور غیر مستقیم مسیری را که در کتاب ارائه دادم تحت تأثیر قرار داده تشکر فراوان دارم.

مدیریت دام در هنگام بروز حوادث غیرمترقبه

حوادثتالیف: سباستین ای. هیث، ترجمه: دکتر مجتبی طهمورث پور-دکتر فرخ دین قزلی-مهندس هادی رفیعی دارانی، تاریخ نشر: زمستان1390
وقوع حوادث طبيعي و غيرمترقبه از جمله مسائلي است كه كشورهاي مختلف، بسته به شرايط خاص خود، بخصوص شرايط جغرافيايي با آن مواجه می‌شوند. معمولاً به هنگام وقوع این حوادث، به شرایط نامناسبی که دام‌ها با آن مواجه خواهند شد توجه کافی نمي‌شود و در خیلی از موارد، به ویژه در کشورهای در حال توسعه از جمله ایران در زمينه اقدامات پيش‌گيرانه نيز برنامه‌ريزي خاصي صورت نمي‌گيرد. در طی سال‌های اخیر در کشورهای پیشرفته هم در بعد نظری و هم از جهت کاربردی مطالعات گسترده‌ای در زمینه نحوه مقابله با آثار ناشی از حوداث طبیعی بر زیر بخش دام انجام شده است که ما می توانیم برای پیشرفت کار و آموزش از تجارب تضمین شده‌ی دیگران بهره ببریم و از رخدادهایی که در کشورهای دیگر به وقوع می پیوندد تنها به عنوان نمونه و مصداق استفاده کنیم. کتاب حاضر یکی از مصدایق بارز نحوه پیشگیری و مقابله با رخ‌دادهای غیرمترقبه طبیعی است. این کتاب حاصل تجارب و مشاهدات عيني نويسنده کتاب است كه در آن به ارائه مجموعه راهکارهایي پرداخته شده كه قبل، هنگام و بعد از بروز حوادث غيرمترقبه و بخصوص بلاياي طبيعي بايد در حوزه‌های مرتبط با مديريت دام مورد توجه قرار گيرد. مطالب اين كتاب در هفت بخش كلي و در قالب 32 فصل تنظیم شده است.

فن‌آوری‌های تولید مثلی در حیوانات اهلی مزرعه

حیوانات اهلیتالیف: یان گوردون، ترجمه: دکتر امیر‌هوشنگ فلاح‌راد، تاریخ نشر: بهار1391
در سال‌های اخیر، همه کسانی که با دامپروری و دامپزشکی به صورت آکادمیک آشنایی دارند به نحوی از فناوری‌های این رشته استفاده کرده و میزان این استفاده منوط به آشنایی آنان با این فناوری‌ها می‌باشد که روز به روز در حال تغییر و توسعه است. از سال‌ها قبل که تلقیح مصنوعی ابداع شد جایگاه و اهمیت این فنون نیز روشن گردید به نحوی که امروزه بسیاری از جنبه‌های دامپروری و دامپزشکی بدون استفاده از این فناوری‌ها غیر ممکن به نظر می‌رسد. به وجود آوردن بسیاری از نژادهای سگ و گربه و یا هیبریدهای اسب، گاو، گوسفند و دیگر حیوانات مدیون استفاده از این فناوری‌ها می‌باشد. در انسان، حل مشکلات تولیدمثلی برخی از افراد مانند: عدم باروری، و یا جلوگیری از باروری به صورت تجاری در آمده و اصطلاحات مربوط به آن در نزد بسیاری از افراد عادی هم شناخته شده است.کتابی که در دست دارید توسط یان گوردون نگاشته شده است که دانشمندی شناخته شده در سطح جهان است و به دلیل وسعت این دانش و تنوع رشته‌های وابسته به تولید مثل و فن­آوری­های آن، بیشتر به صورت فهرست و خلاصه ای است از موضوعات مختلف. هدف اصلی این کتاب آشنا ساختن خوانندگان با گوشه‌هایی از این فناوری‌ها می‌باشد و مابقی به عهده علاقه‌مندان است که با یافتن مقالات مرتبط با موضوعات مورد علاقه‌شان به صورت عمیق‌تری با این فناوری‌ها آشنا شوند.