کتاب های گروه بیوسیستم

انرژی های تجدیدپذیر از علم تا عمل

book resize 2

گردآوری و تألیف: دکتر رسول خدابخشیان، تاریخ نشر:1399

فناپذيري سوخت هاي فسيلي، تنوع بخشي به منابع انرژي، توسعه پايدار و ايجاد امنيت انرژي، مشكلات زيست محيطي ناشي از مصرف انرژي فسيلي از يك طرف و پاك و تجديدپذير بودن منابع انرژي هاي نو نظير انرژي خورشيد، باد و امواج ، زمين گرمايي ، هيدروژن ، زيست توده و ... از طرف ديگر باعث توجه جدي جهانيان به توسعه و گسترش استفاده از انرژي هاي تجديدپذير و افزايش سهم اين منابع در سبد انرژي جهاني شده است. در اين كتاب تلاش شده است تا به مباحث انرژي هاي تجديدپذير به صورت علمي تر و تخصصي تر پرداخته شود. مطالب اين كتاب در قالب هفت فصل در دو جلد به ترتيب مشتمل بر انرژي برق آبي؛ انرژي بادي؛ انرژي خورشيدي؛ انرژي دريايي (امواج دريا، جزر و مد، شوري، جريان اقيانوسي و  انرژي ناشي از اختلاف گرمايي)؛ انرژي زيست توده؛ انرژي هيدروژني و انرژي زمين گرمايي مي باشد. در هر فصل مباحث به گونه اي جمع آوري و تدوين شده است كه علاوه بر مباني فيزيكي مربوطه، نتايج علمي تحقيقات انجام شده مرتبط آورده شده است تا دانشجويان با كاربردهاي مباحث ارائه شده در فصول مختلف از جنبه هاي  پژوهشي آشنا شوند.

ارزیابی خواص مهندسی محصولات کشاورزی، دامی و مواد غذایی

photo 2018-06-23 15-27-34 تدوین و گردآوری: دکتر رسول خدابخشیان، دکتر محمودرضا گلزاریان - سال انتشار: 1397

خلاصه کتاب: مطالب این کتاب در قالب هشت فصل به‌ترتیب مشتمل بر اصول روش های غیرمخرب برای ارزیابی خواص محصولات کشاورزی،اصول اولیه و اساسی پردازش تصویر، تصویر و روش‌های پردازش تصویر، اندازه‌گیری خواص فیزیکی میوه‌ها با استفاده از پردازش تصویر، روش‌های جدید اندازه‌گیری خواص فیزیکی سبزیجات، خواص فیزیکی غلات- روش‌های اندازه‌گیری و کاربردها، خواص فیزیکی گوشت و محصولات گوشتی- روش‌های اندازه‌گیری و کاربردها و خواص فیزیکی محصولات لبنی می‌باشد. در هر فصل مباحث به‌گونه‌ای جمع آوری و تدوین شده است که علاوه بر مبانی فیزیکی مربوطه، روش‌های اندازه‌گیری خواص فیزیکی و نتایج علمی تحقیقات انجام شده مرتبط آورده شده است تا دانشجویان با کاربردهای مباحث ارائه شده در فصول مختلف از جنبه‌های پژوهشی آشنا شوند. 

راهنمای بیوگاز

راهنمای بیوگاز

ترجمه: دكتر محمدعلی ابراهیمی نیک، مهندس ریحانه زینلی، تاریخ نشر: 1397

کتاب پیش روی شما با دیدی کاربردی، به هضم بی هوازی برای تولید بیوگاز پرداخته است. علاوه بر تشریح فرآیند، جنبه های کلی محیط زیستی، اجتماعی و کشاورزی آن را هم بیان کرده است. سپس اجزاء اصلی نیروگاه بیوگاز کشاورزی را با تصاویری گویا آورده است. راه های تصفیه بیوگاز ذکر شده است و از فناوری های مخلتف کاربرد آن مثال هایی آورده شده است. مترجمین با هدف ارائه کتابی تا حد امکان فراگیر برای دانشجویان رشته انرژی های تجدیدپذیر و سایر علاقمندان به بیوگاز، چند پیوست کاربردی به آن افزوده اند.

 

مطالعه بیشتر...

مدیریت ماشین های کشاورزی

تدوین گردآوری: مهندس مجتبی مدرس رضوی، ‌تاریخ نشر: 1388 مکانیک

کشاورزی در ایران پیشه‌ای دیرینه می‌باشد که امروز هم از ارکان مهم اقتصاد کشور بشمار می‌رود. کشاورزی ایران در طی سالها تحت تأثیر عوامل متعدد، تغییرات زیادی نموده و از مرحله خودکفایی شخصی به سمت تأمین نیاز بازار مصرف گام نهاده است. به علت فزونی نیاز جامعه به موادخام برای تامین خوراک یا مادۀ اولیة صنایع و علاقة کشاورزان به تولید افزونتر جهت کسب درآمد بیشتر تمام عوامل موثر در بالا بردن سطح و کیفیت تولید مورد توجه قرار گرفته است.