برگزاری ششمین همایش ملی روز جهانی خاک در دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

 جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶

برگزاری ششمین همایش ملی روز جهانی خاک در دانشگاه فردوسی مشهد

ششمین همایش ملی روز جهانی خاک با حضور مسئولین کشوری و استانی با همکاری مدیریت آب و خاک و امور فنی مهندسی جهاد کشاورزی و انجمن علمی علوم و مهندسی خاک دانشکده کشاورزی در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار گردید.

محمد علی عباسی دبیر این همایش ضمن خیر مقدم به مدعوین اعلام نمود افتخار حضور و مشارکت فعال در جمع فرهیختگان این عرصه تحت عنوان انجمن علمی گروه علوم و مهندسی خاک که با پیشینه فعالیت خود جوش و موثر طی یک دهه باعث گردید که این همایش را با جدیت و مشارکت سازمان جهاد کشاورزی و اساتید دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد در این دانشگاه برگزار نماییم .

وی افزود: امید است اینگونه همایش ها نقطه عطفی باشد برای توجه همگان به امر مهم خاک که حیات بشری به آن وابسته است

دبیر انجمن علمی خاک دانشگاه فردوسی مشهد گفت: منابع خاک‌های ایران روز به روز از بین می‌روند و کیفیت خود را از دست می‌دهند.

در ادامه این مراسم دکتر حجت امامی مدیر گروه علوم و مهندسی خاک در سخنان خود اظهار داشت: اگر روزی به نام خاک نامگذاری شده نشانه از اهمیت ویژه آن است، اما متاسفانه ما زمانی ارزش داشته‌هایمان را متوجه می‌شویم که آن را از دست می‌دهیم.

وی گفت: بیش از 95 درصد از نیاز غذایی ما از خاک تأمین می‌شود. منابع خاک های ما روز به روز از بین رفته و کیفیت خود را از دست می دهند. متاسفانه ما قشر بی توجه‌ای هستیم و این موضوع را هرساله در روز جهانی خاک باید به خودمان یادآوری کنیم..

دکتر امامی با بیان اینکه خاک قاچاق می‌شود، عنوان کرد: برخلاف آن تصوری که وجود دارد منابع خاکی بسیار محدود است و هدف ما از برگزاری این همایش یادآوری کردن موضوع و اهمیت خاک به جوامع است

سپس رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت: خاک اصلی ترین منبع توسعه همه جانبه اقتصادی به شمار می رود و عواملی چون کاهش حاصلخیزی خاک،فرسایش خاک و شور شدن اراضی ، نمونه هایی از استفاده از اراضی، بدون در نظر گرفتن قابلیت آنهاست.

مهندس مجتبی مزروعی بیان کرد: مصرف نا متعادل کودهای شیمیایی ، به هم زدن خاکهایی که فاقد توان تولید مطلوب می باشند ، استفاده از آبهای نا متعارف و فاضلابها بدون توجه به خصوصیات خاک ، باعث به خطر انداختن محیط زیست و پایین بودن کمیت و کیفیت محصولات کشاورزی شده و سلامتی انسان را به خطر می اندازد .

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی افزود: در کشاورزی ما چند موضوع فراموش شده که تغذیه بسیار نامناسب خاک و غفلت از وضعیت منابع خاک و مواد آلی، مهمترین کاستی در بخش کشاورزی و زیستی کشور است.

عضو هیئت مدیره و نائب رئیس انجمن علوم خاک ایران و استاد دانشگاه صنعتی اصفهان ودبیر پانزدهمین کنگره خاک نیز در این همایش اعلام نمود: اگر خاک سالم نداشته باشیم هوای سالم ، آب سالم و غذای سالم نداریم بنابر این لازم است که خاک سالم بماند تا بقیه قسمتها سالم باشد

دکتر حاج عباسی افزود: تاکنون کار زیادی در جهت بهبود وضعیت خاک انجام نشده و با وجود اینکه کار های مختلفی در موسسه آب و خاک ، دانشگاهها و قسمتهای دیگر صورت گرفته ولی آنقدر منسجم نبوده که از فرسایش 2 تنی خاک در هکتار جلوگیری کند .

وی با بیان اینکه در دنیا بیش از 100 هزار نوع خاک وجود دارد، افزود: رقم محافظه کارانه‌ای که برای ارزش خاک‌های کره زمین در نظر گرفته‌اند که 20 تریلیون دلار در سال است. همچنین سالانه نزدیک به 30 میلیون هکتار از زمین های کشاورزی به شهری تبدیل می‌شود.

نائب رئیس انجمن علوم خاک ایران اظهار کرد: آقای بومی بال آدولیادژ پادشاه تایلند بیان گذار روز خاک است. نه تنها روز جهانی خاک داریم بلکه سال 2015 را سال خاک نامیده‌اند و همینطور دهه 2014 تا 2024 را دهه خاک نامیده اند.

در ادامه برگزاری این همایش دکتر غلامحسین حق نیا، استاد دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد اظهار داشت: سالانه بیش از 30 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی به زمینهای شهری تبدیل می شود .

دکتر حق نیا افزود: میانگین سرعت از دست رفتن خاک 10 برابر سرعت بازسازی آن است. و ما چقدر ساده در حال از دست دادن این سرمایه طبیعی هستیم.

وی خاطر نشان کرد:خاک هیچگاه در صدر خبر ها ی رسانه ای و در صفحه اول روزنامه ها نبوده در حالیکه چه موضوعی از خاک مهمتر و اساسی ترکه

در آن گیاهان می رویند که 99 در صد انرژی مورد نیاز بشر را تولید می کنند.

دکتر غلامحسین حق نیا ادامه داد: از دست دادن هر گونه ای غم انگیز است ولی از دست دادن خاک حاصلخیز مصیبت بار است.

دکتر مباشری، استاد سنجش از دور دانشگاه خواجه نصیر طوسی نز در این همایش در خصوص کاربرد سنجش از دور در پایش خاکهای کشاورزی گفت: فناوری ماهواره ای با تولید اطلاعات معین می تواندبه عنوان ابزاری در دست متخصصان خاک و کشاورزی قرار گیرد.

دکتر مباشری بیان کرد: استخراج اطلاعات از تصاویر ماهواره ای مستلزم مدلسازی و تولید الگوریتم های مورد نیاز است که این الگوریتم ها باید از طریق بررسی چگونگی رفتار خاک با امواج الکترو مغناطیسی و در محیط کنترل شده آزمایشگاهی تولیدگردد.

وی ادامه داد: تعیین فسفر خاک، پتاسیم و اوره خاک و تعیین دقیق رطوبت موجود در دهانه رودخانه ها از طریق سنجش از دور بعنوان داده های ارزشمندی که می تواند آغازی برای تولید اطلاعات مفید در پایش خاکهای کشاورزی از طریق سنجش از دور باشد..

در ادامه این همایش کشاورز، دانشیار مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی، گفت: متاسفانه روندی که در گذشته وجود داشته تخریب کننده بود و ظرفیت خاک در حال کاهش است که به خاطر رفتار و نگرش تک بعدی ما نسبت به خاک است.

وی افزود: همچنین در گذشته نوع کشاورزی بیشتر بر پایه استفاده از طیور دامی و ترافیک ماشین آلات کشاورزی در خاک ها کم بود لذا انرژی کمتری برای شخم استفاده می‌شد، در حالی‌که در کشاورزی صنعتی کاملا عکس این موضوعات را عمل کرده ایم.

دانشیار مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی خراسان رضوی ادامه داد: میزان کربن آلی در خاک حاصل تعامل ورودی و خروجی از عواملی نظیر نوع خاک و روش بهره برداری از خاک است. در اکوسیستم های کشاورزی همیشه ورودی از خروجی کمتر است و باعث کاهش کیفیت خاک ها شده است.

لازم به ذکر است این همایش با پرسش و پاسخ به پایان رسید.

khak.4

khak.3

khak.2

khak.5

 

همایش ها

2019-12-18-09-36-13
افتتاحیه همایش تخصصی ملی امنیت غذایی و رونق تولید به میزبانی گروه آموزشی اقتصاد کشاورزی دانشکده...
2019-10-01-03-45-48
به همت واحد ویژه خدمات تخصصی آزمایشگاهی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد و به منظور ارتقاء سطح دانش و...
2019-08-27-07-37-00
سه شنبه 5 شهریور 1398 این همایش، صبح امروز، سه شنبه پنجم شهریور ماه 1398، در سالن همایش های دانشکده...
2019-03-05-10-46-53
سه شنبه 14 اسفند1397 همایش کشف فرصت های کارآفرینی در حوزه آلوئه ورا در تاریخ 13اسفندماه1397 با سخنرانی...
hamayesh-daneshamoozi
 سه شنبه 23 مرداد 1397 به گزارش روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد همایش دانش‌آموزی آشنایی با...
2017-12-09-04-58-09
 جمعه ۱۷ آذر ۱۳۹۶ ششمین همایش ملی روز جهانی خاک با حضور مسئولین کشوری و استانی با همکاری...
ecosf-sti
ارایه دهنده: پروفسور منظور حسین سومرو (Prof. Dr. Manzoor Hussain Soomro)، رییس بنیاد علمی سازمان همکاری...
2016-07-10-05-07-47
سبب شناسی زردی درختان اقاقیا در مشهد زمان: چهارشنبه 23 تیرماه...
2016-02-21-04-28-58
دانشكده كشاورزي سخنراني علمي پيش بيني رطوبت خاك ناحيه ريشه توسط داده هاي ماهواره اي در مناطق خشك و...